- Újdonságok
- Csomagban olcsóbb
- Mindenki angolul tanul
- Előkészületben
- Nyelvünk virágai
- Idézetek, szállóigék, bölcsességek
- Szólások, közmondások
- Felvételizőknek
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Anyanyelvi felmérők
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Bibliotheca Regulyana
- Diszlexia, diszkalkulia
- Életrajz
- Híd szótárak
- Iránytű sorozat
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek nyelvtanuláshoz
- Kifestőkönyvek, színezők
- Kommunikáció
- Lexikográfiai füzetek
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Mesterművek
- Modern Nyelvoktatás
- Naptár, notesz
- Notesz
- Növény- és állatnevek
- Nyelvészet
- Nyelvi játékok, fejtörők
- Nyelvtani munkafüzetek az 5-12. évfolyam részére
- Nyelvtanulás
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- Szépirodalom
- Szótár
- Történelem
- Útleírás
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Folyóirat
- 2025-ben megjelent könyveink
- 2024-ben megjelent könyveink
- 2023-ban megjelent könyveink
- 2022-ben megjelent könyveink
- 2021-ben megjelent könyveink
- 2020-ban megjelent könyveink
- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
Magyar történelmi pillanatképek
A Magyar történelmi pillanatképek című hasonmás kiadványnak az alapja 1936-ban jelent meg a Budapesti Szent István Cikóriagyár gondozásában. A Cikóriagyár 32 oldalas, nagy méretű – 230 milliméterszer 320 milliméteres –, képek nélküli üres gyűjtőalbumot bocsájtott az érdeklődők rendelkezésére. Ebbe összegyűjtve oldalanként 4, azaz összesen 128 színes kis képet lehetett beragasztani. A kőnyomatos képek mérete 95 mm x 55 mm. A képecskéket – mai szóhasználattal –, matricákat a gyűjtők a cikóriakávé dobozában találták meg.
A reklám mellett nemes, kulturális nevelő szándékú is volt a Magyar történelmi pillanatképek című album. A 128 kép legendákkal együtt a magyar történelem egy-egy kiemelkedő eseményét mutatja be a vérszerződéstől nagybányai Horthy Miklós kormányzóvá választásáig. Mindegyik kép tartalmát 14-15 soros olvasmányos kísérő szöveg mutatja be. Részlet a kiadvány előszavából: „Ebből az albumból kis tájékoztatót és ízelítőt kaphatunk abból a gyönyörű édes-bús könnyel-vérrel teli meséből, ami a mi édes hazánk ezer évének történelmét jelenti. A történelmi legendák bemutatását az indokolja, hogy a fiatalok fogékonyabbak ezekre, mint a társadalmi vagy politikai témák elemzésére.”
Az album képeinek alapját képzeletből készített színes festmények alkotják. Megjelennek a honfoglalás és a kalandozások korának legendái, mint a fehér ló mondája, Lehel kürtje vagy Botond története. Több kép ábrázolja a Szent László mondakörnek az eseményeit, például azt, hogy Szent László vizet fakaszt a sziklából. Láthatjuk, amint Mátyás Királyt megválasztják a Duna jegén. A csaták, szabadságharcok mellett megjelennek a magyar tudomány és művelődés fontos állomásait ábrázoló illusztrációk is. Az egyiken Pázmány Péter látható, amint kihirdeti a nagyszombati egyetem megalapítását. A másik kép Széchenyi István jövedelmének felajánlását ábrázolja, amivel az Akadémia alapítását kezdeményezte.
A Magyar történelmi pillanatképek című gyűjtőalbum napjainkban antikváriumok árverésének ritka darabja. Még a hiányos, nem mind a 128 színes képet tartalmazó albumok is magas leütési árat érnek el. A TINTA Könyvkiadó a Pytheas Könyvmanufaktúrával szorosan együttműködve a mostani reprint kiadványhoz is több, hiányos eredeti gyűjtőalbumot használt fel. A kiadvány ,,A magyar nyomtatott örökség feltárása” program keretében jelent meg.
A reprint kiadványban mind a 128 színes kép – nem kivehető módon – a helyére nyomtatva található. A kötéshez – az eredetivel egyező módon – nemzetiszínű szalag került felhasználásra.
Ajánljuk mindenkinek, aki a magyar történelmet 128 színes képpel szemléltetve, közérthető leírásokban kívánja feleleveníteni vagy másokkal megismertetni.