- Noutăți
- Produs pachet
- Mindenki angolul tanul
- Előkészületben
- Nyelvünk virágai
- Idézetek, szállóigék, bölcsességek
- Szólások, közmondások
- Felvételizőknek
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Anyanyelvi felmérők
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Bibliotheca Regulyana
- Diszlexia, diszkalkulia
- Életrajz
- Híd szótárak
- Iránytű sorozat
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek nyelvtanuláshoz
- Kifestőkönyvek, színezők
- Kommunikáció
- Lexikográfiai füzetek
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Mesterművek
- Modern Nyelvoktatás
- Naptár, notesz
- Notesz
- Növény- és állatnevek
- Nyelvészet
- Nyelvi játékok, fejtörők
- Nyelvtani munkafüzetek az 5-12. évfolyam részére
- Nyelvtanulás
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- Szépirodalom
- Szótár
- Történelem
- Útleírás
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Folyóirat
- 2025-ben megjelent könyveink
- 2024-ben megjelent könyveink
- 2023-ban megjelent könyveink
- 2022-ben megjelent könyveink
- 2021-ben megjelent könyveink
- 2020-ban megjelent könyveink
- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
Balaton
Ide kattintva elolvashat egy részletet a könyvből
Amit ebben a könyvben olvashatunk a Balatonról, az minden művelt ember számára érdekes. Az érdeklődő ember maga is szokott gondolkozni a dolog felől. Ha egyszer kék, máskor miért zöld a tó? Miért van a déli parton kitűnő homokfürdő, az északin meg nincs, hanem van helyette rengeteg nádas? Igaz-e, hogy a tó szél nélkül is háborog? Igaz-e, hogy a fenekén források vannak? Igaz-e a rianás úgy, ahogy Jókai leírja? Miért jobb a Balaton mellett, mint a Genfi-tó partján? Stb. Mindezek olyan kérdések, amiket a Balaton mellett pihenő és nyaraló emberek százszor is fölvetnek egymás közt.
A szerző, Cholnoky Jenő (Veszprém, 1870 – Budapest, 1950) magyar földrajztudós, író, egyetemi tanár, jelentős tudományos társaságok elnöke, a Magyar Tudományos Akadémia tagja és a magyar geográfia legnagyobb tudósainak egyike. Világlátott, sokat tapasztalt utazó és kutató tanárember volt. Pártfogóinak köszönhetően még Kínában is tehetett egy hosszabb tanulmányutat. A híres tudós a szél tevékenységét, a folyók munkáját is vizsgálta, valamint barlangtani kutatásokat is folytatott. Több mint 700 publikáció köthető a nevéhez, ezek közül több mint 50 könyv. Szerkesztett három atlaszt, népszerűsítő kiadványainak száma meghaladja százat. Előadásai még írásainál is nagyobb népszerűségnek örvendtek – nem meglepő, hogy külföldi útjait többször meg kellett ismételnie hangos sikerei miatt. A neves földrajztudós többek között a Magyar Földrajzi Társaság és a Balatoni Bizottság elnöki tisztét is hosszú időn keresztül betöltötte.
A Balaton nagy ismerője és kutatója is volt, könyvében nagyon olvasmányosan ír a magyar tengerről. Minden laikus ember számára érdekes és fontos kérdésekre ad választ Cholnoky Jenő a Balaton című könyvében. Az írás a tóval kapcsolatos irodalom egyik máig alapvető tudományos igényességű munkája, amely egyben igen olvasmányos, s a legbonyolultabb jelenségeket is egyszerűen mutatja be, kimondottan érdekessé téve azokat az olvasó számára. A szerző az érdeklődés ébren tartására és az olvasás megkönnyítésére, mintegy pihentetőül kis eseményeket, kalandokat is beleszőtt a szövegbe – ezek segítenek megérteni, hogyan születtek meg a tudományos eredmények, megelevenednek a Balaton-kutatás „hétköznapjai”.
Szóba kerül, hogy miért zavaros sokszor a víz, és hogy tényleg csak annyira mély-e a Balaton, hogy ha „két rendes termetű ember egymás fejére állna, akkor a felső már kint volna a vízből”. A korabeli tihanyi őslakosság borissza hétköznapjairól is tesz említést a természetbarát kutató.
A 120 képet és 80 ábrát tartalmazó kötet szinte a lehetetlenre vállalkozik: a nagyközönség számára érthető és érdekes módon bemutatni a tó földrajzát. Részletes geofizikai, földtörténeti ismereteket kapunk, számos talaj- és kőzetfajtával ismerkedünk meg, geológiai metszeteken nézegethetjük a Balaton-felvidék meg a tómeder szerkezetét. Megtudjuk, milyen a homokos, a löszös, a márga- és az agyagtalaj, mikor keletkeztek az üledékes mészkövek, a vulkáni tufa, a dolomit, a bazalt meg a vörös homokkő. Megismerhetjük a szél építő és romboló munkáját, a hullámok járását, a téli Balaton világát, a jég mozgásait. Az utolsó fejezetekben a szerző a történelmi emlékek elhanyagolását panaszolja.
A lapokról a közel száz évvel ezelőtti, a maihoz képest szinte háborítatlan tó nyugalma köszön vissza, ahol a nyári esték csendjét legfeljebb a távoli szekérzörgés, vagy kutyaugatás zavarta meg…
A tudományos ismeretterjesztést magas fokon megvalósító Balaton című könyv a Magyar Földrajzi Társaság Könyvtára elnevezésű könyvsorozatban jelent meg 1937-ben. A sorozat több mint 60 kötete főleg tudományos igényű útleírásokat tartalmaz.
Ha néha-néha felbukkan a hazai könyvárveréseken Cholnoky Jenő Balaton című könyve, mindig magas áron cserél gazdát.
A TINTA Könyvkiadó és a Pytheas Könyvmanufaktúra összefogásának eredményeképpen a reprint kötetet az eredetivel mindenben megegyező formában vehetjük kézbe.
-
Alcím A Magyar Földrajzi Társaság KönyvtáraSzerző Cholnoky JenőOldalszám 192Kötés típusa keménytáblás, aranyozottFormátum B/5Megjelenés dátuma 2024. 11. 25.Numar articol 9789634094425Masa 750 g/buc
-
Bevezetés / 5
Mekkora a Balaton? / 9
A Balaton eredete / 23
A Balaton környékének kövei / 41
A balatoni szé / 57
A szél munkája / 67
A Kállai-medence / 88
A balatoni vulkánvidék / 97
A Balaton vizének mozgásai / 114
A Balaton színei / 124
A Balaton télen / 140
A Balaton-vidék múltjából / 158
A Balaton környékének gyógyító hatása / 182