- Noutăți
- Produs pachet
- Mindenki angolul tanul
- Előkészületben
- Nyelvünk virágai
- Idézetek, szállóigék, bölcsességek
- Szólások, közmondások
- Felvételizőknek
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Anyanyelvi felmérők
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Bibliotheca Regulyana
- Diszlexia, diszkalkulia
- Életrajz
- Híd szótárak
- Iránytű sorozat
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek nyelvtanuláshoz
- Kifestőkönyvek, színezők
- Kommunikáció
- Lexikográfiai füzetek
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Mesterművek
- Modern Nyelvoktatás
- Naptár, notesz
- Notesz
- Növény- és állatnevek
- Nyelvészet
- Nyelvi játékok, fejtörők
- Nyelvtani munkafüzetek az 5-12. évfolyam részére
- Nyelvtanulás
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- Szépirodalom
- Szótár
- Történelem
- Útleírás
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Folyóirat
- 2025-ben megjelent könyveink
- 2024-ben megjelent könyveink
- 2023-ban megjelent könyveink
- 2022-ben megjelent könyveink
- 2021-ben megjelent könyveink
- 2020-ban megjelent könyveink
- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
Jót s jól!
-
Alcím Válogatott nyelvművelő írások és műelemzésekSzerző Bencédy JózsefSorozatszám 38Oldalszám 186Kötés típusa puhafedelesFormátum B/5Numar articol 9637094083Masa 326 g/db
-
Bencédy Józsefnek ez a könyve azokat a cikkeket és tanulmányokat foglalja magába, melyeket írásai közül a szerző leginkább érdemesnek tartott arra, hogy több évtizedes pályafutásának elveit és céljait, valamint konkrét esetekben követett gyakorlati megoldásait bemutassák.
A tanulmánygyűjtemény tematikus elrendezésű. Két fő részére utal a Kazinczytól idézett cím – Jót s jól! – is. Az első cikkcsoport a szerzőnek a nyelvművelés lehetőségeivel és határaival foglalkozó elemzéseit tartalmazza. Ezt követi a nagy tömegű konkrét anyagot bemutató és vizsgáló szókészlettani fejezet. A "Szófűzés"című fejezet a mondaton belüli egységek szerkesztési fortélyait mutatja be, majd a mondatalkotás tipikus hibáival foglalkozó rész következik, bőséges példaanyaggal, hiszen az egyes szavak, szerkezetek végső céljukat és rendeltetésüket a mondatokban érik el, a szavak a mondatok révén válnak szöveggé.
A könyv utolsó, rövid fejezete verselemzéseket foglal magába, s valószínűleg ez a rész fogja leginkább elnyerni az olvasók tetszését. Ezekkel a mesteri elemzésekkel bizonyítja Bencédy József, hogy mindaz, amiről korábban szólt (a tárgyhoz illő szóválasztás éppúgy, mint a nyelvtani helyesség) mind-mind egyetlen célt szolgál: önmagunk, belső világunk hű kifejezését.
Bencédy József azok közé a nyelvművelők közé tartozik, akik nyelvünk történetét és jelen rendszerét egyaránt jól ismerik, alapállása, hogy gondosan mérlegelnünk kell nyelvünk árnyalatait, nyelv és gondolat összefüggését, mielőtt ítélkezünk, tehát véleménye iránt teljes bizalommal lehetünk. Annál is inkább, mert nyelvfelfogása példásan hajlékony: szívesen elfogadja az újat, de védi a régit is aszerint, hogy mit kíván nyelvi rendszerünk és a kommunikáció érdeke.
-
Jót s jól!
Édes Anyanyelvünk (11. oldal), 2005-04-02, Kemény Gábor