- Nuove Uscite
- Mindenki angolul tanul
- Előkészületben
- Nyelvünk virágai
- Idézetek, szállóigék, bölcsességek
- Szólások, közmondások
- Felvételizőknek
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Anyanyelvi felmérők
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Bibliotheca Regulyana
- Diszlexia, diszkalkulia
- Életrajz
- Híd szótárak
- Iránytű sorozat
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek nyelvtanuláshoz
- Kifestőkönyvek, színezők
- Kommunikáció
- Lexikográfiai füzetek
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Mesterművek
- Modern Nyelvoktatás
- Naptár, notesz
- Notesz
- Nyelvészet
- Nyelvi játékok, fejtörők
- Nyelvtani munkafüzetek az 5-12. évfolyam részére
- Nyelvtanulás
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- Szépirodalom
- Szótár
- Történelem
- Útleírás
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Folyóirat
- 2024-ben megjelent könyveink
- 2023-ban megjelent könyveink
- 2022-ben megjelent könyveink
- 2021-ben megjelent könyveink
- 2020-ban megjelent könyveink
- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
- Növény- és állatnevek
Műhelytanulmányok a nyelvművelésről
-
Szerkesztő Domonkosi Ágnes, Lanstyák István, Posgay IldikóSorozatszám 71Oldalszám 300Kötés típusa puhafedelesFormátum B/5Codice articolo 9789637094750Peso 479 g/db
-
Ez a kötet a nyelvművelésről szól, a nyelvművelésről idestova két évtizede folyó vitákhoz kíván új nézőpontokat is kijelölve kapcsolódni. Ám az ilyen témájú kiadványoktól feltűnően különbözik abban, hogy nem valamelyik „tábor”híveinek írásait tartalmazza, hanem olyan szerzők szerepelnek benne, akiket a közvélemény más-más irányzatok képviselőinek tart. Ennek ellenére a kötetben megszólaló szakemberek döntő többsége valójában ugyanahhoz a „tábor”-hoz tartozik: a beszélőknek a nyelvhasználat dolgaiban való segítését, a nyelvi ismeretterjesztést, sőt a nyelvi változásokba való beavatkozást is értelmes és szükséges tevékenységeknek tartók „táborába”. A szerzők többségének szilárd meggyőződése: a nyelvművelésnek éppúgy, mint a nyelvalakítás egyéb válfajainak az igazi ellenségei nem valamely irányzat képviselői, hanem a szakszerűtlenség, a felületesség, a felelőtlenség és az etikátlanság.
Arra, hogy a kötetben megszólaló szakemberek valóban szívügyüknek tartják a nyelvalakítást, bizonyság, hogy több összejövetelt is szerveztek (s továbbiakat is terveznek) a nyelvalakítás fontos kérdéseinek megvitatására. A kötet két ilyen témájú alkalmazott nyelvészeti műhelytalálkozó anyagát tartalmazza. A két találkozón munkacsoportok dolgoztak azon, hogy a legfontosabb kérdésekben közös álláspontot alakítsanak ki, ezt pedig tézisek formájában rögzítsék, és a szakmai nyilvánosság elé tárják. Bár ez a még mindig jelentős felfogásbeli különbségek miatt nem sikerült, a közös beszélgetések, viták, konzultációk, amelyek a találkozók után is folytatódtak az internet segítségével, azt eredményezték, hogy a kötet írásainak többsége nem „beszél el”a többi mellett, hanem érzékenyen reflektál a bennük található, témájába vágó gondolatokra. S ebben különbözik ez a kötet attól a néhánytól is, amelyek szintén helyet adnak ugyan mindkét „tábor”képviselőinek, ám a bennük található írások nem mentek –nem is mehettek –át ehhez hasonló összecsiszolódáson.
A kötetet egyaránt ajánljuk a nyelvművelés odaadó híveinek, elkötelezett bírálóinak és elvszerű elvetőinek, továbbá mindazoknak, akik nyelvi problémáik megoldásához igénylik a szakemberek segítségét, és többet szeretnének tudni a nyelvalakító tevékenység szakmai hátteréről.
-
Műhelytanulmányok a nyelvművelésről
Édes Anyanyelvünk (14. oldal), 2008-10-01, Pintér Tibor
Új hullám a nyelvművelésben
Könyvhét (386. oldal), 2008-07-01, K. S. A.
Műhelytanulmányok a nyelvművelésről
Magyar Nyelvőr (245-248. oldal), 2008-04-01, Zimányi Árpád
Műhelytanulmányok a nyelvművelésről
Magyar Nyelv, 2008-03-01, Heltai Pál
Műhelytanulmányok a nyelvművelésről
Magyar Nyelv, 2007-01-01, Zimányi Árpád