- New arrivals
- Bundle product
- Mindenki angolul tanul
- Előkészületben
- Nyelvünk virágai
- Idézetek, szállóigék, bölcsességek
- Szólások, közmondások
- Felvételizőknek
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Anyanyelvi felmérők
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Bibliotheca Regulyana
- Diszlexia, diszkalkulia
- Életrajz
- Híd szótárak
- Iránytű sorozat
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek nyelvtanuláshoz
- Kifestőkönyvek, színezők
- Kommunikáció
- Lexikográfiai füzetek
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Mesterművek
- Modern Nyelvoktatás
- Naptár, notesz
- Notesz
- Növény- és állatnevek
- Nyelvészet
- Nyelvi játékok, fejtörők
- Nyelvtani munkafüzetek az 5-12. évfolyam részére
- Nyelvtanulás
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- Szépirodalom
- Szótár
- Történelem
- Útleírás
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Folyóirat
- 2024-ben megjelent könyveink
- 2023-ban megjelent könyveink
- 2022-ben megjelent könyveink
- 2021-ben megjelent könyveink
- 2020-ban megjelent könyveink
- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
Bevezetés a nyelvtudományba
-
Szerző Kálmán László, Trón ViktorSorozatszám 48Oldalszám 190Kötés típusa puhafedelesFormátum B/5Article No. 9789637094651Weight 318 g/db
-
Bevezető tankönyvünkhöz hasonló magyar nyelven több évtizede jelent meg utoljára.
A könyv kilenc fejezete áttekinti a nyelvtudomány minden fontosabb területét, ismerteti a legfőbb kérdéseket és számba veszi a legfontosabb eredményeket. Újszerű vonása, hogy kritikus szemmel közelít a tudományos problémákhoz, kevés tudományos nézetet fogad el egyedüli igazságként, ezért általában több felfogást is bemutat. Mindezt tömören, a lényeget a lehető legjobban kiemelve teszi.
A szerzők újszerű felosztásban ismertetik a résztudományokat, például egy keretben tárgyalják, A nyelv használata című fejezetben, a jelentéstant és a pragmatikát. Külön fejezetet szentelnek a történeti nyelvészet és a nyelv­változatok ismertetésének. A kognitív képességek és a nyelv című részben bemutatják a nyelv és a gondolkodás viszonyát. A Mondattan és az Alaktan fejezeteket követi a Fonetika és fonológia, az utolsó rész pedig a nyelv­tudomány történetét tekinti át az ókortól napjainkig.
Bevezető tankönyvünket a felsőoktatásban tanulóknak, elsősorban a magyar- és az idegennyelv-szakosoknak ajánljuk. Legtöbb része a közép­iskolában is feldolgozható. Ismeretterjesztő hangneme, közérthető fogalmazása miatt a nyelvtudomány iránt érdeklődők is haszonnal forgathatják.
A kötet gyakorlati használhatóságát növeli a Fogalomtár, amely a leg­fontosabb háromszáz nyelvészeti szakszót magyarázza meg. Azok, akik a nyelvészet tárgyköréből további ismereteket kívánnak szerezni, hasznos segítséget kapnak a több mint kétszáz tételből álló bibliográfiából. A kötetet Tárgymutató egészíti ki.
A kötet szerzői az elméleti nyelvészet szakértői: Kálmán László az ELTE Elméleti nyelvészet szakjának oktatója, Trón Viktor pedig az edinburgh-i egyetem PhD-hallgatója. A kötet kritikus szemlélete, a meggyökerezett dogmákat megkérdőjelező, friss felfogása jól tükrözi a magyar nyelvtudomány új generációjának eszmeiségét.