Categories
Newsletter
Most popular products
Recommended products
Payment solution
Certificate
SSL Certificate
Sort
Megjelenés dátuma
Product Details


Kutyaszótár

-20%
Kutyaszótár
  • Kutyaszótár
  • Kutyaszótár
  • Kutyaszótár
  • Kutyaszótár
  • Kutyaszótár
  • Kutyaszótár
  • Kutyaszótár
  • Kutyaszótár
  • Kutyaszótár
8.49 
6.79
Bonus point : 0.07 €
Megjelenés dátuma 
:
2 018
Out of stock
Get notified if re-stocked

 

Az ember és a kutya együttélése ősidők óta tart. Valószínűleg a legelső háziállatunk. Az évezredek során több száz, egymástól igen különböző tulajdonságú kutyafaj alakult ki, melyek mindegyikének nevet adott az ember.
Sokan tudják, hogy onnan ered a bernáthegyi kutyafajta neve, hogy a Svájcot és Olaszországot összekötő Nagy Szent Bernát-hágón a szerzetesek a 17. század végétől a különlegesen kiképzett kutyák segítségével kutatták fel és mentették meg a hóviharban eltévedt, illetve lavina alá került embereket.
Azonban tudja-e Ön, hogy a buldog szó eredetileg szóösszetétel, az össze­tétel dog utótagjának ’kutya’ a jelentése, a ’bika’ értelmű angol bull előtag pedig arra utal, hogy ez az eb régebben olyan állatviadalok szereplője volt, amelyeken kutyákat uszítottak megbéklyózott bikákra?
Ki hinné, hogy a terrier fajtanév a francia chien terrier ’földi kutya’ jelentésű szókapcsolat második elemére vezethető vissza, a terrier szó előzménye pedig a ’föld’ jelentésű latin terra szó?
Gondolta volna, hogy a kopó név szófajváltás eredménye, mivel a kap ige kop változatának -ó melléknévi igeneves képzővel ellátott alakja főnevesült, az eredeti jelentése pedig ’elkapó, megfogó, megragadó’ lehetett?
A Kutyaszótár 410 szócikkben dolgozza fel teljes körűen a kutyafajták nevét, feltüntetve a hozzájuk kapcsolódó számos művelődéstörténeti, kultúrtörténeti ismeretet. A szócikkek elején forrásmegjelöléssel megtalálható, hogy az adott kutyafajta neve mikor és hol bukkant fel először a magyar írásbeliségben. A szócikk magyarázó része tüzetesen foglalkozik a kutyafajta nevének eredetével, ismerteti a név etimológiáját, a névadás indítékát, illetve az idegen nyelvi megfelelőket. A kutyafajták nevével kapcsolatos nyelvészeti vonatkozású tudnivalók után a kutyafajta ismertetése következik. Ha fontos, a szótár közöl néhány kutyatartási, kutyaápolási tudnivalót is.
A Kutyaszótár 85 rajzot tartalmaz a jellegzetes kutyafajtákról.
Rácz Jánosnak a TINTA Könyvkiadónál számos szótára jelent meg, köztük a népszerű Állatnevek enciklopédiája. A szerző növény- és állatnevekkel foglalkozó szófejtéseit rendszeresen közli a Magyar Nyelvőr. Rácz Jánost a TINTA Könyvkiadó 2011-ben Arany Penna díjjal tüntette ki.

 

  • Alcím
    410 kutyafajta nevének eredete és a fajták bemutatása
    Szerző
    Rácz János
    Oldalszám
    236
    Kötés típusa
    puhafedeles
    Formátum
    B/5
    Gyártó 
    TINTA Könyvkiadó
    Article No.
    9789634091561
    Weight
    400 g/db
  • Kutyafajták könyve

    Ezredvég (117-118.), XXX. évf. 2020/1. január-február, Kicsi Sándor András

    Agártól whippetig
    Olvass bele, 2018-05-29, Bedő J. István