- Újdonságok
- Csomagban olcsóbb
- Mindenki angolul tanul
- Előkészületben
- Nyelvünk virágai
- Idézetek, szállóigék, bölcsességek
- Szólások, közmondások
- Felvételizőknek
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Anyanyelvi felmérők
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Bibliotheca Regulyana
- Diszlexia, diszkalkulia
- Életrajz
- Híd szótárak
- Iránytű sorozat
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek nyelvtanuláshoz
- Kifestőkönyvek, színezők
- Kommunikáció
- Lexikográfiai füzetek
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Mesterművek
- Modern Nyelvoktatás
- Naptár, notesz
- Notesz
- Nyelvészet
- Nyelvi játékok, fejtörők
- Nyelvtani munkafüzetek az 5-12. évfolyam részére
- Nyelvtanulás
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- Szépirodalom
- Szótár
- Történelem
- Útleírás
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Folyóirat
- 2024-ben megjelent könyveink
- 2023-ban megjelent könyveink
- 2022-ben megjelent könyveink
- 2021-ben megjelent könyveink
- 2020-ban megjelent könyveink
- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
- Növény- és állatnevek
Alakzat és jelentés
-
Alcím Az alakzatok stílus- és jelentésképző szerepe a szövegbenSzerző Pethő JózsefSorozatszám 129Oldalszám 200Kötés típusa puhafedelesFormátum B/5ISBN 9789639902954Tömeg 150 g/db
-
A retorikai-stilisztikai alakzatok nemcsak a szónoki beszédek és a szépirodalmi szövegek stílusának lényeges, gyakran a szerkezeti-jelentésbeli sajátosságokat meghatározó összetevői, hanem átfogják a teljes kommunikációt. Ebből következően az alakzatok vizsgálata mindig is a komplexitásra törekvő nyelvleírás, illetve szövegelemzés lényeges része volt. Az új lehetőségek keresése azonban itt is törvényszerű: mindenekelőtt a nyelv, a nyelvleírást formáló új elméletek és módszerek folytonos változása következtében. Ez a könyv is az új nyelvészeti irányok eredményeit, mindenekelőtt a funkcionális kognitív stilisztika eredményeit alkalmazva kíván hozzájárulni az alakzatokról folytatott, hosszú múltra visszatekintő és feltehetően még hosszú jövő előtt álló diskurzushoz, emellett azonban következetesen tekintettel van a klasszikus retorikai és poétikai hagyományokon alapuló stilisztika alakzattanára is.
A munka három nagyobb egységből épül fel. Az első rész elméleti alapvetés és általános áttekintés az alakzatokról. A második és harmadik rész szöveg­elemzéseket, konkrét alakzatvizsgálatokat tartalmaz. Először a tulajdonképpeni alakzatok, majd a szintén alakzatként, de általában az alakzatok külön csoportjaként kezelt nyelvi képek szövegbeli szerepét vizsgálja a szerző. Lényegében két fő eljárást, módszert követ: az elemzések egyik csoportjában a szövegtípus a kiindulópont, vagyis az a kérdés, hogy az adott szövegtípusban, például szónoklatban, szépirodalmi szövegben, reklámszlogenben stb., milyen szerepet töltenek be az alakzatok. Az elemzések második csoportjában viszont maguk az alakzatok jelentik a kiindulópontot, az elemzés azt tárja fel, hogy az illető alakzat milyen szerepet kap a stílusban, a jelentésképzésben.
A kötetet ajánljuk mindazoknak, akik érdeklődnek a stílus, a stilisztika, ezen belül is főként az alakzattan és a stíluselemzés kérdései iránt.
-
Alakzat és jelentés
Magyar Nyelvőr (231–236. oldal), 2012-04-01, Kemény Gábor