- Újdonságok
- Csomagban olcsóbb
- Mindenki angolul tanul
- Előkészületben
- Nyelvünk virágai
- Idézetek, szállóigék, bölcsességek
- Szólások, közmondások
- Felvételizőknek
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Anyanyelvi felmérők
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Bibliotheca Regulyana
- Diszlexia, diszkalkulia
- Életrajz
- Híd szótárak
- Iránytű sorozat
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek nyelvtanuláshoz
- Kifestőkönyvek, színezők
- Kommunikáció
- Lexikográfiai füzetek
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Mesterművek
- Modern Nyelvoktatás
- Naptár, notesz
- Notesz
- Növény- és állatnevek
- Nyelvészet
- Nyelvi játékok, fejtörők
- Nyelvtani munkafüzetek az 5-12. évfolyam részére
- Nyelvtanulás
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- Szépirodalom
- Szótár
- Történelem
- Útleírás
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Folyóirat
- 2024-ben megjelent könyveink
- 2023-ban megjelent könyveink
- 2022-ben megjelent könyveink
- 2021-ben megjelent könyveink
- 2020-ban megjelent könyveink
- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
A világ nyelvi képe
-
Alcím A világkép mint a valóság metaképe a nyelvben és a nyelvhasználatbanSzerző Bańczerowski JanuszSorozatszám 86Oldalszám 356Kötés típusa puhafedelesFormátum B/5ISBN 9789639902091Tömeg 587 g/db
-
E kiadvány a szerzőnek azokat az írásait tartalmazza, amelyek szorosan kapcsolódnak a nyelv és a nyelvi kommunikáció alapkérdéseihez.
A kötet három fő részből tevődik össze: I. A nyelv mint a nyelvtudomány tárgya és szerepe a világ nyelvi képének megalkotásábanII. A világkép a nyelvbenIII. Metainformációs (metaszövegbeli) operátorok.
Az I. rész a következő kérdéseket tárgyalja: a természetes nyelv fogalmanéhány gondolat a nyelv és a nyelvhasználat kapcsána nyelv fogalma a nyelvhasználat tükrébena nyelvtudomány tárgyáról és metodológiai státuszáróla nyelvtudomány paradigmáia természetes nyelv fogalma a nyelvtudományi paradigmák tükrébennéhány megjegyzés a nyelv kognitív felfogásáhozaz ábrázolás fogalma a kognitív nyelvészetben a profilírozás mint nyelvészeti fogalomkategóriák, kategorizáció és a szavak mögött rejlő világ (világok)a nem verbális kommunikáció mint a kognitív nyelvészeti kutatások tárgyaa világ nyelvi, tudományos és kultúrképe mint a második valóság komponensei.
A II. rész az alábbiakról szól: a szavak kapcsolódási mechanizmusa a világ nyelvi képének tükrébena nyelvi kommunikáció modelljének nyelvi képea pozitív érzelmek konceptualizálásának néhány kérdésea félelem tartományába tartozó negatív érzelmek konceptualizációjaaz anya fogalmának nyelvi képe a magyar nyelvbenaz apa/atya fogalmának nyelvi képe a magyar nyelvbena család fogalma a világ magyar nyelvi képébena fej nyelvi képe a magyar nyelvbena kéz nyelvi képe a magyar nyelvbena föld nyelvi képe a magyar nyelvbena haza fogalma a világ magyar nyelvi képébennemzeti sztereotípiák a magyar és a lengyel közmondásokban és frazeológiai kapcsolatokbana lengyel-magyar kontrasztív szemantika kérdései.
A III. rész a kommunikációs fragmentumok összetevőit képező metainformációs (metaszövegbeli) operátorokat elemzi: a jelentés metainformációs mutatói a szövegbena kötőszók mint metaszövegbeli operátoroka mond komponenst tartalmazó metaszövegbeli operátoroka szövegkezdő metainformációs mondatok struktúrája és funkcióiaz aha, igen, mi, valamint a replika végét jelző (expresszív) metaszövegbeli operátorokaz információ befogadásának módjai, a vevőre gyakorolt hatása, valamint az információs berendezés memóriájának az állapotáról szóló metainformációs igékaz információ értékéről szóló metainformációs igék a magyar nyelvbena metanyelvi struktúrák szerepe a jelentés módosításábanaz információ feldolgozásáról szóló metainformációs igék a magyar nyelvbena recenzió mint metainformációs közlésnéhány megjegyzés az információ fogalmáról és terjedelméről.
Kötetünket azzal a meggyőződéssel adjuk közre, hogy az olvasó több új és hasznos információt talál benne a címben jelzett problémakörből.
-
Bańczerowski Janusz: A világ nyelvi képe
Filologia.hu, 2024-07-17, Márton Beatrix