- Újdonságok
- Csomagban olcsóbb
- Mindenki angolul tanul
- Előkészületben
- Nyelvünk virágai
- Idézetek, szállóigék, bölcsességek
- Szólások, közmondások
- Felvételizőknek
- A magyar nyelv kézikönyvei
- A magyar nyomtatott örökség feltárása
- Anyanyelvi felmérők
- Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzetek
- Az ékesszólás kiskönyvtára
- Bibliotheca Regulyana
- Diszlexia, diszkalkulia
- Életrajz
- Híd szótárak
- Iránytű sorozat
- Ismeretterjesztő
- Kétnyelvű könyvek nyelvtanuláshoz
- Kifestőkönyvek, színezők
- Kommunikáció
- Lexikográfiai füzetek
- Lexikon, enciklopédia
- Mesekönyv
- Mesterművek
- Modern Nyelvoktatás
- Naptár, notesz
- Notesz
- Növény- és állatnevek
- Nyelvészet
- Nyelvi játékok, fejtörők
- Nyelvtani munkafüzetek az 5-12. évfolyam részére
- Nyelvtanulás
- Segédkönyvek a nyelvészet tanulmányozásához
- Szépirodalom
- Szótár
- TINTA szótárak sorozat
- Magyar egynyelvű szótárak
- Kétnyelvű szótárak
- Történelem
- Útleírás
- Vallás
- Zene
- E-könyv
- Folyóirat
- 2024-ben megjelent könyveink
- 2023-ban megjelent könyveink
- 2022-ben megjelent könyveink
- 2021-ben megjelent könyveink
- 2020-ban megjelent könyveink
- 2019-ben megjelent könyveink
- 2018-ban megjelent könyveink
A fokozó értelmű szókapcsolatok magyar és német szótára
-
ISBN 9639372641Tömeg 675 g/db
-
"Tök jó, nem?!" –hangzik el lépten-nyomon. Reklámszövegekben éppen úgy, mint otthon vagy a munkahelyen, rádióriportban vagy TV-műsorban. Ezt mondják a diákok egymásnak, az unokák nagyszüleiknek és viszont. Valóban ennyire szegény a magyar nyelv? Valóban csak a tök jó (vagy már tökjó?) és a nagyon jó között választhatunk, ha fokozni kívánjuk jó szavunkat? Nem. Nyolcvannál is több kifejezés áll rendelkezésünkre ahhoz, hogy az alkalomnak leginkább megfelelő módon fejezzük ki a nagyon jó szókapcsolat tartalmát. Lenne tehát miből választani!
E szótár több mint ezer magyar szó lexikális fokozásának változatos lehetőségeit mutatja be. Tartalmaz mintegy 1200 olyan kifejezést, amelyeknek segítségével olykor sok száz szó, máskor csak egyetlen szó jelentését erősíthetjük, fokozhatjuk. A fokozó elemek a legkülönbözőbb stílusrétegekbe tartoznak. Segítséget nyújthat az igényesebb szövegek fogalmazásához is, de találunk benne tréfás kifejezéseket, sőt durvának minősíthető fokozó elemeket is. Haszonnal forgathatja az is, aki a magyar nyelvet anyanyelveként beszéli, de az is, aki tanulja nyelvünket.
A kötetben megtaláljuk a fokozható magyar szavak német megfelelőit, és azt is, hogyan fokozhatjuk ezeket a szavakat. Az ezernél jóval több német fokozó elemmel érdemes ismerkednie a németül tanulóknak, de a szótár a fordítóknak is segítségére lehet, hiszen a kétnyelvű szótárak ritkán, inkább csak utalásszerűen adják meg a fokozó értelmű szókapcsolatokat.
Ilyen munka Magyarországon még nem jelent meg. Mind a magyar, mind a német nyelvben ezernél sokkal több olyan szó van, amelynek jelentését erősíthetjük. Könnyű lesz tehát olyan szavakat találni, amelyek lexikális eszközökkel fokozhatók, de a szótárban nem találhatók. A későbbiek során –további gyűjtőmunka eredményeként 𠄺z anyag gazdagabbá tehető. Tulajdonosa is részt vehet e munkában, hiszen a közreadott nagy számú fokozó elem akkor is segíti a fokozó értelmű szókapcsolatok alkotását, ha kész szócikk nem áll rendelkezésünkre. A fokozás dinamikus, kreativitást igénylő beszédtevékenység!